Ana sayfa Linux Ubuntu Nasıl Kurulur (Resimli) Anlatım

Ubuntu Nasıl Kurulur (Resimli) Anlatım

1220
0

Ubuntu masaüstü bilgisayarının kullanımı kolaydır, kurulumu kolaydır ve kuruluşunuzu, okulunuzu, evinizi ya da kuruluşunuzu çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Ayrıca açık kaynak kodlu, güvenli, erişilebilir ve ücretsiz.

Bu yazıda, bilgisayarınızın DVD sürücüsünü veya USB flash sürücüyü kullanarak Ubuntu masaüstünü bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi anlatacağız.

GEREKSİNİMLER

Yüklemeyi başlatmadan önce aşağıdakileri dikkate almanız gerekir:

Dizüstü bilgisayarınızı bir güç kaynağına bağlayın.
En az 25GB boş depolama alanı veya minimum kurulum için 5 GB aldığınızdan emin olun.
Yüklemek istediğiniz Ubuntu sürümünü içeren bir DVD veya USB flash sürücüye erişin.
Verilerinizin yakın zamanda yedeklendiğinden emin olun. Bir şeyin yanlış gitmesi olası değilken, asla çok hazırlıklı olamazsın.
Donanım gereksinimleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bkz. Kurulum / Sistem Gereksinimleri. Ayrıca bir Ubuntu DVD veya USB flash sürücü nasıl oluşturulacağını açıklayan birkaç öğretici var bilmiyorsanız bu linklerden yardım alabilirsiniz.

DVD’den önyükleme

Bir DVD’den Ubuntu’yu yüklemek kolaydır. Yapman gerekenler:

Ubuntu DVD’yi optik / DVD sürücünüze yerleştirin.
Bilgisayarı yeniden başlatın.
Bilgisayarınıza girer girmez karşılama penceresini göreceksiniz.

Buradan, soldaki bir listeden dilinizi seçebilir ve Ubuntu’yu doğrudan yükleyerek ya da önce masaüstünü denemeyi seçebilirsiniz (eğer gördüğünüzü beğendiyseniz, Ubuntu’yu bu moddan da yükleyebilirsiniz).

Bilgisayarınızın yapılandırmasına bağlı olarak, büyük bir dil seçim bölmesini gösteren alternatif bir önyükleme menüsü görebilirsiniz. Bir dil seçmek için farenizi veya imleç tuşlarınızı kullanın ve basit bir menü ile sunulacaksınız.

İkinci seçeneği, Ubuntu Yükle’yi seçin ve masaüstü yükleyiciyi otomatik olarak başlatmak için geri dönün. Alternatif olarak, Ubuntu’yu test etmek için installing Ubuntu’yu yüklemeden ” ilk seçeneğini seçin (daha önce olduğu gibi Ubuntu da bu moddan da yükleyebilirsiniz).

Birkaç dakika sonra, masaüstü yüklendikten sonra karşılama penceresini göreceksiniz. Buradan dilinizi soldaki bir listeden seçebilir ve Ubuntu’yu doğrudan yükleyerek ya da önce masaüstünü denemeyi seçebilirsiniz.

4. USB flash sürücüden önyükleme

Çoğu bilgisayar otomatik olarak USB’den önyükleme yapar. Sadece USB flash sürücüyü takın ve ya bilgisayarınızda açın ya da yeniden başlatın. Bir önceki ‘DVD’den yükle ‘adımında gördüğünüz aynı karşılama penceresini görmeli, dilinizi seçmenizi ve Ubuntu masaüstünü yüklemenizi veya denemelisiniz.

Bilgisayarınız USB’den otomatik olarak önyükleme yapmıyorsa, bilgisayarınız ilk başladığında F12’yi kullanmayı deneyin. Çoğu makinede, bu, sisteme özel önyükleme menüsünden USB aygıtını seçmenize izin verir.

Sisteminizin önyükleme menüsünü açmak için en yaygın anahtar F12’dir, ancak Escape, F2 ve F10 ortak alternatiflerdir. Emin değilseniz, sisteminiz başladığında kısa bir mesaja bakın – bu genellikle açılış menüsünü açmak için hangi tuşa basmanız gerektiğini bildirir.

Ubuntu’yu Yüklemeye Hazır

Önce klavye düzeninizi seçmeniz istenecektir. Yükleyici varsayılan düzeni doğru olarak tahmin etmezse, kısa bir yapılandırma prosedürü boyunca çalıştırmak için Keyboard Klavye Düzeni Algıla ‘düğmesini kullanın.

Devam’ı seçtikten sonra Hangi uygulamalardan başlamak istediğinizi yüklemek isteyeceksiniz? İki seçenek ‘Normal kurulum ‘ve‘ Minimal kurulum’. Birincisi, eski varsayılan paketler, uygulamalar, oyunlar ve medya yürütücüler paketine eşdeğerdir – herhangi bir Linux kurulumu için harika bir başlatma paneli. İkincisi, daha az depolama alanı alır ve yalnızca ihtiyacınız olan şeyi kurmanıza izin verir.

Yükleme tipi sorgunun altında iki onay kutusu bulunur; Yüklerken güncellemeleri etkinleştirmek ve üçüncü taraf yazılımını etkinleştirmek için başka bir tane.

Hem İndirme güncellemelerini hem de Üçüncü taraf yazılımlarını kurmanızı öneririz.
Ubuntu’yu kurarken en son güncellemeleri alabilmeniz için internete bağlı kalın.
İnternete bağlı değilseniz, uygunsa, bir kablosuz ağ seçmeniz istenecektir. Kurulum sırasında bağlantı kurmanızı öneririz, böylece makinenizin güncel olmasını sağlayabiliriz.

Sürücü Alanını Ayırın

Ubuntu’yu başka bir işletim sisteminin yanında kurmak, mevcut işletim sisteminizi silmek ve Ubuntu ile değiştirmek isteyip istemediğinizi seçmek için onay kutularını kullanın veya – eğer gelişmiş bir kullanıcıysanız – ‘Başka bir şey’ seçeneğini belirtin.

Yüklemeye Başla

Depolamayı yapılandırdıktan sonra, Şimdi Kur’a tıklayın. Seçtiğiniz depolama seçeneklerine genel bir bakış ile küçük bir bölme görünecek ve ayrıntıların yanlış olması durumunda geri dönme şansına sahip olacaksınız.

Bu değişiklikleri yerinde düzeltmek ve yükleme işlemini başlatmak için Devam’ı tıklayın.

Konumunuzu (Lokasyon) Seçin

İnternete bağlıysanız, konumunuz otomatik olarak algılanır. Konumunuzun doğru olup olmadığını kontrol edin ve ilerlemek için ‘İleri’yi tıklayın.

Saat diliminizden emin değilseniz, yerel bir şehrin veya şehrin adını yazın veya konumunuzu seçmek için haritayı kullanın.

Giriş Detayları

Adınızı girin ve yükleyici otomatik olarak bir bilgisayar adı ve kullanıcı adı önerecektir. Tercih ederseniz bunlar kolayca değiştirilebilir. Bilgisayar adı, bilgisayarınızın ağda nasıl görüneceği, kullanıcı adınız giriş ve hesap adınız olacaktır.

Ardından güçlü bir şifre girin. Yükleyici, çok zayıf olup olmadığını size bildirir.

Otomatik giriş ve ev klasörü şifrelemeyi de etkinleştirebilirsiniz. Makineniz taşınabilir ise, otomatik girişin devre dışı bırakılmasını ve şifrelemenin etkinleştirilmesini öneririz. Bu, makinenin kaybolması veya çalınması durumunda kişilerin kişisel dosyalarınıza erişmesini engellemelidir.

Ev klasörü şifrelemesini etkinleştirirseniz ve şifrenizi unutursanız, giriş klasörünüzde saklanan kişisel verileri alamazsınız.

Arkaplan Yüklemesi

Kurulum penceresi, Ubuntu’nun ne kadar harika olduğuna dair kurulum penceresini öğretirken, şimdi arka planda tamamlayacaktır. Makinenizin ve ağ bağlantınızın hızına bağlı olarak, kurulum sadece birkaç dakika sürmelidir.

Kurulum Tamamlandı

Her şey kurulduktan ve yapılandırıldıktan sonra, makinenizi yeniden başlatmanızı isteyen küçük bir pencere görünecektir. Şimdi Yeniden Başlat’a tıklayın ve istendiğinde DVD veya USB flash sürücüyü çıkarın. Masaüstünü test ederken kurulumu başlattıysanız, sınamaya devam etme seçeneğiniz de vardır.

Tebrikler! Dünyanın en popüler Linux işletim sistemini başarıyla yüklediniz!

Ubuntu’nun tadını çıkarın 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here