Ana sayfa Apple iPhone veya iPad’de iOS’un eski bir sürümüne nasıl geçilir?

iPhone veya iPad’de iOS’un eski bir sürümüne nasıl geçilir?

1353
0

Apple iPhone ve iPad’inizi güncel tutmak istiyor. Ancak eski bir işletim sistemine geri dönmek isteyebilirsiniz. Bu, iPhone veya iPad’inizde iOS’un beta sürümünü deniyorsanız özellikle geçerlidir.

İOS’un yeni ve kararlı bir sürümü çıktığında, genellikle yalnızca birkaç günlüğüne eski sürüme geri dönmek mümkündür, ancak kullanabileceğiniz bir numara vardır. İOS’un bir beta sürümünü deniyorsanız mevcut kararlı sürüme geçmek daha kolaydır.

Beta’dan Durağan’a Düşürme
Telefonunuzda veya tabletinizde bir beta sürümü veya önizleme yayınlıyorsanız, indirme işlemi de kolaydır. Ancak bu işlem iPhone veya iPad’inizdeki her şeyi siler. İOS’un beta sürümü kullanılarak oluşturulan cihaz yedeklemeleri eski iOS sürümüne geri yüklenmez. Bu nedenle eski bir yedeklemeyi geri yüklemeniz veya daha sonra sıfırdan bir şeyleri ayarlamanız gerekir.

Cihazınızı iOS’un kararlı sürümüne geri yüklemek için iTunes’u çalıştıran bir Mac veya PC’ye ve iPhone veya iPad’inizi bu bilgisayara bağlamak için bir kabloya ihtiyacınız olacaktır. Uyku / Uyandırma (Güç) düğmesini Power (Güç) düğmesi görününceye ve sağa doğru kayana kadar basılı tutarak iPhone veya iPad’inizi kapatın. Kabloyu bilgisayara veya iPhone veya iPad’e takmayın. İPhone veya iPad’inizdeki Ana Sayfa düğmesini basılı tutun ve basılı tutun. Kabloyu iPhone veya iPad’inize takın ve “iTunes’a Bağlan” ekranı görünene kadar Ana Ekran düğmesini basılı tutun. Bir iTunes simgesine işaret eden bir kablo görürsünüz.

Otomatik olarak görünmezse iTunes’u başlatın. iTunes, cihazınızla ilgili bir sorun olduğunu size bildirecektir. “Geri Yükle” düğmesine tıklayın ve ardından “Geri Yükle ve Güncelle” ye tıklayın. İTunes, iPhone veya iPad’inizde saklanan verileri silecek ve iOS yazılımının önizleme sürümü yerine daha önce geçerli olan iOS sürümünü yeniden yükleyecektir.

İOS’un beta sürümünü yüklemeden önce oluşturulmuş bir yedeğiniz varsa, iTunes’un işletim sistemini geri yüklemesi bittikten sonra cihaza geri yüklemek için iTunes’un cihazındaki “Yedeklemeyi Geri Yükle” yi tıklayabilirsiniz.

Bir IPSW Kullanarak Geri Yükleme

Apple, yalnızca “imzalı” sabit yazılım görüntülerini veya iOS sürümlerini cihazlarına yüklemenizi sağlar. Apple, yeni bir sürümün yayınlanmasından birkaç gün sonra genellikle iOS’un önceki sürümünü imzalamayı durdurur.

Bu, yeni sürüme geçtikten birkaç gün sonra iOS’un önceki sürümüne geri dönmenin genellikle mümkün olduğu anlamına gelir. Bu, en yeni sürümün yayınlandığını varsayar ve hızlı bir şekilde yeni sürüme geçersiniz.

Bunu yapmak için bir .ipsw dosyasına ihtiyacınız olacak. Bunlar, iTunes’u yeni sürüme yükseltmek için kullandıysanız, ancak bilgisayarınızda yer açmak için düzenli olarak silinebilir. IPSW dosyasını IPSW.me gibi bir web sitesinden indirmeniz gerekecektir. Unutmayın: Yalnızca imzalı olarak işaretlenmiş iOS resimlerini geri yükleyebilirsiniz. Geri yüklemek istediğiniz iOS sürümü işaretsiz olarak işaretlenmişse, geri yükleyemezsiniz.

İndirildikten sonra iPhone veya iPad’inizi bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın. İTunes’daki cihazın sayfasına tıklayın.

Mac’te, Option tuşunu basılı tutun ve “iPhone’u Geri Yükle” veya “iPad’i Geri Yükle” düğmesini tıklayın. Bir Windows PC’de Shift tuşunu basılı tutun ve “iPhone’u Geri Yükle” veya “iPad’i Geri Yükle” düğmesini tıklayın. Bir dosya tarayıcı iletişim kutusu görürsünüz – indirilen .ipsw dosyasına göz atın ve iOS’un bu belirli sürümünü cihazınıza geri yüklemek için çift tıklayın.

SHSH Blobs’u Kaydedin Sonra Daha Sonra Geri Alabilirsiniz
Bunlar, iOS’un önceki sürümlerine geçmek için kullanılan yalnızca iki resmi yoldur. Beta sürümünden kararlı bir sürüme geçebilir veya eski IPSW dosyalarının hala Apple tarafından imzalandığı kısa bir pencerede önceki kararlı sürüme geçebilirsiniz.

Ancak, iOS’un bir sürümü Apple tarafından imzalanmışsa, “SHSH blob” dosyaları biçiminde bir önceki iOS sürümünü çalıştırmak için bu “yetkilendirmeyi” yakalamak için bir araç kullanabilirsiniz. Bunlar, iOS’un hangi sürümlerinin bir cihazda çalışabileceğini kontrol eden, aygıta özgü dijital imza dosyalarıdır. Cihazınız için bu yetkiyi aldıktan sonra, bu dosyaları saklayabilir ve iOS’un bu eski sürümünü herhangi bir noktada geri yükleyebilirsiniz.

Örneğin, kullanılabilir bir jailbreak ile daha eski bir iOS sürümünü kullanıyorsanız, ancak geçerli sürümle oynamak istiyorsanız mevcut sürüme geçmeden önce SHSH bloblarının yerel kopyalarını almak istersiniz. Bu şekilde eski, imzasız sürümüne geçebilir ve jailbroken yazılımınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu SHSH lekelerinin yerel kopyalarını oluşturmak için TinyUmbrella – ve diğer araçları kullanabilirsiniz. Daha sonra, iTunes’u eski IPSW dosyalarını geri yüklemek için zorlamak için kullanabilirsiniz.

Apple, cihazlarında önceki bir iOS sürümünü çalıştırmanızı gerçekten istemiyor. Apple, en son sürümle ilgili büyük bir sorun varsa, zaman zaman iOS’un önceki bir sürümüne geçmenize izin verebilir.

İsterseniz, aralarında oturmayı seçebilirsiniz; iPhone’unuz ve iPad’iniz sizi yükseltmeye zorlamaz. Ancak, yeni sürüme geçtikten sonra, genellikle yeniden sürüm düşürmek mümkün olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here