Ana sayfa Öne Çıkanlar Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgi

Dropbox Nedir? Nasıl Kullanılır? Hakkında Bilgi

213
0

Dropbox nedir? Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan Dropbox, her türlü dosyayı boyut fark etmeksizin web üzerinden paylaşmamızı ve aynı zamanda bu dosyaları depolamamıza yarayan bir platformudur.
Kullanımları geçici olan bilgisayar, telefon ya da harici bellek olan flash disklerde dosyaların muhafaza edilmesi bu sistemle geride kalmaktadır. Artık tüm fotoğraflar dijital olarak saklanmakta, fotoğraf albümlerimiz sosyal medya araçları olan Facebook ve Intagram’da oluşturulmaktadır. Bu dosyaların flash bellek, cd ya da telefonlarda saklanması, bu dosyaların kaybolabilme ihtimalini de doğurmaktadır. Ancak Dropbox kullanıcıları için bu ihtimal ortadan kalkmaktadır.

Dropbox nasıl kullanılır? Öncelikle www.dropbox.com sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Platformda kullanılan diller arasında Türkçe bulunmadığından İngilizce olarak seçilebilir. Tarayıcınızda açılan alt seçeneklerde ‘download’ seçilerek program bilgisayarlara yüklenebilir ya da yüklemeden de kullanılabilmektedir. Yükleme tamamlanıp giriş sağlandığında, kullanılacak alan boyutu olarak 2GB, 100GB gibi seçenekler çıkmaktadır. İsteğe göre seçilerek devam edilebilir, daha yüksek kullanımlar için aylık ya da yıllık ücretler karşılığında ücret de ödenebilmektedir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, sağ üstte sıralanmış olan imgeler kullanım kolaylığı için ipucu vermektedir. Üzerinde artı işareti olan sayfa resmi dosya ekleme işlemi içindir. Yanında bulunan klasör resmi ise sayfa içinde bir klasör oluşturma kolaylığı sunmaktadır. Böylece birbiri ile benzer/alakalı dosyaları tek bir klasörde toplamanıza ve dolayısıyla dosyaların kolay bulunmasını sağlamaktadır. Yanındaki renkli klasör simgesi dosyaların paylaşımına olanak tanır ve çöp kovası simgesi de yüklenen dosyaları silmek için kullanılmaktadır.

Listelenmiş dolayalar arasından herhangi birini dosyanın yanında bulunan mavi butonda yer alan ‘link gönder’ ile paylaşılacak kişinin e-mailini ve ilgili mesajı yazarak kolayca paylaşılabilir. Ayrıca aynı bölümden paylaşılacak dosyanın ne kadar süre ile paylaşılan kişi tarafından erişilebileceği de ayarlanabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here