Ana sayfa Windows Bilgisayarımı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir?

Bilgisayarımı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir?

583
0

Herkes hayatında bir noktada verileri kaybeder. Bilgisayarınızın sabit diskinde yarın başarısız olabilir, fidye yazılımı dosyalarınızı rehine taşıyabilir veya bir yazılım hatası önemli dosyalarınızı silebilir. Bilgisayarınızı düzenli olarak yedeklemiyorsanız, bu dosyaları sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.

Yine de, yedeklemeler zor veya kafa karıştırıcı olmak zorunda değil. Muhtemelen sayısız farklı yedekleme yöntemini duymuşsunuzdur, ancak hangisi sizin için uygun? Ve hangi dosyaları yedeklemeniz gerekiyor?

Kişisel Verileriniz Hakkında Her Şey

Açık olanla başlayalım: neye ihtiyacın var? Öncelikle kişisel dosyalarınızı yedeklemeniz gerekiyor. İşletim sisteminizi her zaman yeniden yükleyebilir ve sabit sürücünüz başarısız olursa programlarınızı yeniden yükleyebilirsiniz, ancak kendi kişisel verileriniz yeri doldurulamaz.

Kişisel belgeler, fotoğraflar, ev videoları ve bilgisayarınızdaki diğer tüm veriler düzenli olarak yedeklenmelidir. Bunlar asla değiştirilemez. Ses CD’leri veya video DVD’lerini özenle ödüllendirerek saatler geçirdiyseniz, bu dosyaları da yedeklemek isteyebilirsiniz, bu yüzden bu işlerin tümünü tekrar yapmanız gerekmez.

İşletim sisteminiz, programlarınız ve diğer ayarlarınız da yedeklenebilir. Bunları yedeklemek zorunda değilsiniz, ancak tüm sabit diskiniz arızalanırsa hayatınızı kolaylaştırabilir. Sistem dosyaları ile oynamaktan hoşlanan bir kişi iseniz, kayıt defterini düzenleyin ve düzenli olarak donanımınızı güncelleyin, tam sistem yedeklemesine sahip olmanız, işlerin yanlış gittiğinde size zaman kazandırabilir.

Dosyalarınızı Yedeklemenin Birçok Yolu

Verilerinizi yedeklemenin, harici bir sürücüden Internet üzerinden uzak bir sunucudaki dosyaları yedeklemek için kullanmanın birçok yolu vardır. İşte her birinin güçlü ve zayıf yanları:

  • Harici Diske Yedekleme: Harici bir USB sabit sürücünüz varsa, bilgisayarınızın yerleşik yedekleme özelliklerini kullanarak o sürücüye yedekleyebilirsiniz. Windows 10 ve 8’de, Dosya Geçmişi’ni kullanın. Windows 7’de, Windows Yedekleme’yi kullanın. Mac’lerde, Time Machine’i kullanın. Zaman zaman sürücüyü bilgisayara bağlayın ve yedekleme aracını kullanın ya da eviniz her zaman takılı durumda bırakın ve otomatik olarak yedekleyin. Artıları: Yedekleme ucuz ve hızlıdır. Eksileri: Eviniz soyuldu veya yanıyorsa, yedekleme bilgisayarınız ile birlikte kaybolabilir, ki bu çok kötü.

  • İnternet Üzerinden Yedekleme: Dosyalarınızın güvenli kalmasını sağlamak istiyorsanız, Backblaze gibi bir hizmetle internete geri yükleyebilirsiniz. Backblaze, CrashPlan’ın artık ev kullanıcılarına hizmet vermediğinden ve Carbonite ve MozyHome gibi rakipler olduğundan beri sevdiğimiz çevrimiçi yedekleme servisidir. Düşük bir aylık ücret karşılığında (ayda yaklaşık 5 dolar), bu programlar PC veya Mac’inizde arka planda çalışır ve dosyalarınızı otomatik olarak hizmetin web deposuna yedekler. Bu dosyaları kaybederseniz ve tekrar ihtiyacınız varsa, bunları geri yükleyebilirsiniz. Artıları: Çevrimiçi yedekleme, her türlü veri kaybına karşı sizi korur – sabit sürücü arızası, hırsızlık, doğal afetler ve aradaki her şey. Eksileri: Bu hizmetler genellikle paraya mal olur (daha fazla ayrıntı için sonraki bölüme bakın) ve ilk yedekleme, özellikle çok fazla dosyanız varsa, bir harici sürücüde olduğundan daha uzun sürebilir.

  • Bir Bulut Depolama Hizmeti Kullanın: Yedekleme uzmanları bunun teknik olarak bir yedekleme yöntemi olmadığını söyler, ancak çoğu insan için benzer bir amaca hizmet eder. Dosyalarınızı bilgisayarınızın sabit diskinde saklamak yerine, bunları Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive veya benzer bir bulut depolama hizmeti gibi bir hizmette saklayabilirsiniz. Ardından, çevrimiçi hesabınıza ve diğer bilgisayarlarınıza otomatik olarak senkronize edilirler. Sabit sürücünüz ölürse, çevrimiçi olarak saklanan dosyaların ve diğer bilgisayarlarınızın kopyalarına sahip olursunuz. Artıları: Bu yöntem kolay, hızlı ve birçok durumda ücretsizdir ve çevrimiçi olduğu için sizi her türlü veri kaybına karşı korur. Eksileri: Çoğu bulut hizmeti yalnızca birkaç gigabaytlık alan sunar. Bu nedenle, yalnızca yedeklemek istediğiniz az sayıda dosya varsa veya ek depolama için ödeme yapmak istediğinizde çalışır. Yedeklemek istediğiniz dosyalara bağlı olarak, bu yöntem düz bir yedekleme programından daha basit veya daha karmaşık olabilir.

Backblaze gibi yedekleme programları ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetleri hem çevrimiçi yedeklemeler hem de temelde farklı şekillerde çalışır. Dropbox, dosyalarınızı PC’ler arasında senkronize etmek için tasarlanmıştır, Backblaze ve benzer hizmetler büyük miktarlarda dosyaları yedeklemek için tasarlanmıştır. Backblaze, dosyalarınızın farklı sürümlerinin birden çok kopyasını tutacaktır, böylece dosyayı, geçmişindeki birçok noktadan olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz. Ve Dropbox gibi hizmetler az miktarda alan için ücretsiz olsa da, Backblaze’nin düşük fiyatı istediğiniz kadar büyük bir yedek. Ne kadar verinin bulunduğuna bağlı olarak, diğerinden daha ucuz olabilir.

Backblaze ve Carbonite akılda tutulması gereken bir büyük sınırlama var. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı silerseniz, 30 gün sonra çevrimiçi yedeklemelerinizden silinir. Bu 30 günlük sürenin sonunda geri dönüp silinmiş bir dosyayı veya bir dosyanın önceki sürümünü geri yükleyemezsiniz. Bu dosyaları geri çekerken onları geri çekerken dikkatli olun!

Bir Yedekleme Yeterli Değil: Birden Fazla Yöntem Kullanın

Peki hangisini kullanmalısın? İdeal olarak, en az iki tanesini kullandınız. Niye ya? Çünkü hem site dışında hem de yerinde yedeklemeyi istiyorsunuz.

“Yerinde” tam anlamıyla sizinkiyle aynı fiziksel yerde depolanmış yedekler anlamına gelir. Dolayısıyla, harici bir sabit sürücüye yedeklerseniz ve bunu evdeki PC’nizle evde saklarsanız, yerinde bir yedek oluşturur.

Site dışı yedeklemeler farklı bir konumda depolanır. Dolayısıyla, Backblaze veya Dropbox gibi bir çevrimiçi sunucuya yedeklerseniz, bu bir site dışı yedeklemedir.

Yerinde yedeklemeler daha hızlı ve daha kolaydır ve veri kaybına karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dosyaları kaybederseniz, bunları harici bir sürücüden hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz. Ancak, yalnızca yerinde yedeklemelere güvenmemelisiniz. Eviniz yanarsa veya içindeki tüm donanım hırsızlar tarafından çalınırsa, tüm dosyalarınızı kaybedersiniz.

Site dışı yedeklemeler, İnternet’te bir sunucu olmak zorunda değildir ve biri için aylık bir abonelik ödemek zorunda değilsiniz. Dosyalarınızı bir sabit sürücüye yedekleyebilir ve ofisinizde, bir arkadaşınızın evinde veya bir banka kasasında saklayabilirsiniz. Biraz daha rahatsız edici olabilir, ancak teknik olarak bir site dışı yedekleme.

Benzer şekilde, dosyalarınızı Dropbox, Google Drive veya OneDrive’da saklayabilir ve harici bir sürücüye düzenli yedeklemeler gerçekleştirebilirsiniz. Veya yerel bir yedek oluşturmak için çevrimiçi yedekleme ve Windows Dosya Geçmişi’ni yedeklemek için Backblaze’yi kullanabilirsiniz. Bu hizmetleri birbirleriyle uyumlu olarak kullanmanın birçok yolu var ve nasıl yapılacağı size kalmış. Yerinde ve saha dışı yedeklemelerde sağlam bir yedekleme stratejiniz olduğundan emin olun, böylece dosyalarınızı kaybetmenize karşı geniş bir güvenlik ağınız var.

Otomatikleştirin!

Tüm bunlar karmaşık görünebilir, ancak yedekleme sisteminizi o kadar çok otomatik hale getirirseniz, o kadar sık yedeklenebiliyorsunuz ve bunlarla ne kadar çok oynatacaksınız. Bu yüzden dosyaları el ile harici bir sürücüye kopyalamak yerine otomatik bir araç kullanmalısınız. Bir kere kurabilir ve unutursun.

Bu, Backblaze gibi çevrimiçi hizmetleri gerçekten sevmemizin bir nedeni. İnternet’e yedekleniyorsa, bunu her gün otomatik olarak yapabilir. Harici bir sürücüyü takmanız gerekiyorsa, daha fazla çaba harcamalısınız, bu da daha az sıklıkta yedekleyeceğiniz anlamına gelir ve sonunda bunu yapmayı durdurabilirsiniz. Her şeyi otomatik tutmak fiyatına değer.

Hiçbir şey ödemek istemiyorsanız ve öncelikle yerel yedeklemelere güvenmek istiyorsanız, önemli dosyalarınızı çevrimiçi senkronize etmek için Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive gibi bir dosya senkronizasyon hizmeti kullanmayı düşünün. Bu şekilde, yerel yedeklemenizi kaybederseniz, en azından çevrimiçi bir kopyanız olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here