Ana sayfa Mobil İşletim Sistemleri Android Android Telefonların Ram’i Ne Kadar Olmalıdır?

Android Telefonların Ram’i Ne Kadar Olmalıdır?

489
0

Öncelikle, RAM’in Android’de nasıl çalıştığına daha yakından bakmalıyız. Windows bilgisayarlarına aşina iseniz, daha fazla RAM’in genellikle daha iyi olduğunu ve boş RAM’in iyi performans gösteren bir sistem için temel bir zorunluluk olduğunu biliyorsunuzdur.

Bununla birlikte, Android ile, biraz farklı çalışır. Android, Windows tabanlı bilgisayarlardan tamamen farklı bir kural kümesi altında çalışan Linux çekirdeğine dayanmaktadır. Ve RAM söz konusu olduğunda, bir tablo yönetim kurulu için geçerli: ücretsiz RAM RAM israf edilir.

Bu nedenle, Android’de, yüklenecek diğer uygulamalar için RAM’i temizlemenize gerek yok – bu işlem otomatik ve akıcı bir şekilde gerçekleşir. RAM, Linux tabanlı makinelerin çoğunda düşünmeniz gereken bir şey değildir.

Yani, çok az RAM her zaman bir sorun olacak. Sistemde çalışmak için yeterli RAM yoksa, işler bir sorun olmaya başlar – arka planda çalışan uygulamalar erken (veya istemediğinizde) kapanır.

Ünlü olarak, bu sorun, Android cihazlarda, Lollipop’un (5.x) piyasaya sürüldüğü zaman, OS’nin önceki sürümlerinden çok daha agresif bellek yönetimine sahip olduğu zaman, çok belirgin hale geldi. Çoğu telefon o zamanlar 2 GB RAM ile sınırlı olduğundan, bu belirgin bir sorun haline geldi. Örneğin, ön planda Haritalar ve arka planda Müzik ile araçta bir telefon kullanırken, ikincisi genellikle işletim sistemi tarafından kapanır ve müzik çalma işlemini öldürür. Müzik ön planda ve arka planda Haritalar ise, Haritalar öldürülür. O zamanlar son derece sinir bozucu oldu.

İleriye doğru hareket eden çözüm daha fazla RAM idi.

“Çok Fazla” RAM Kötü Bir Şey Değil; Sadece gereksiz

Birçok dizüstü bilgisayarın hala 8 GB (hatta bazı durumlarda 4 GB) ile gönderildiği bir zamanda, bir telefonun neden 10 GB’ye ihtiyaç duyduğunu sorgulamanız gerekir. Cevap hızlıdır: yapmaz.

Bu kadar RAM’e sahip olmak aşırı ve dürüst bir şekilde sadece aptalcadır – bu “sadece ilk olmanın” olduğu şeylerden biridir – bu hiçbir şeyi gerçekten incitmez anlamına gelmez. Bu kadar RAM’i kullanır mısın? Hayır, en azından şu an değil.

Bununla birlikte, bazı telefonların diğerlerine göre daha fazla RAM’e ihtiyacı olacaktır. Noktada durum: Bir Pixel telefon vs Galaxy telefon. Samsung, telefonlarında çok fazla ekstra (okuma: gereksiz) özellikler barındırıyor. Bu, yüksek düzeyde çalışmak için daha fazla RAM’e ihtiyaç duyan daha ağır bir işletim sistemine yol açar. Piksel telefonlar Samsung Deneyim’den daha temiz ve daha hafif olan hisse senedi Android’i çalıştırıyor. Böylece, Pixel telefonlar benzer bir sıvı deneyimi sağlamak için bir Galaxy’dan daha az RAM ile kurtulabilirler. Tek bir gigabayt RAM kadar verimli bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış özel bir Android sürümü bile var.

Yani, bir Android telefonunda daha fazla RAM’in garantilendiği bir sebep var. Yine, belki on gigabayt RAM değil, daha fazla. Şu anki standart 4 GB, şu an 6 GB’nin norm haline geleceği bir geçiş aşamasındayız. Samsung ve OnePlus gibi üreticiler, bir çok amiral gemisinde 6 GB (hatta 8 GB) kullanmaya başladılar ve önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecekler.

Öyleyse, bütün bunlar bir şey (ya da belki iki?) Demek: “çok fazla RAM” diye bir şey yoktur ve üreticiler kesinlikle bu sayıyı saçma seviyelere itmeye devam edeceklerdir. Her neyse – daha azdan daha iyi. Onu alacağım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here